Kako se najlažje naučim bordati?

Najlažje in predvsem najvarneje se bordanja naučimo z usposobljenim učiteljem deskanja na snegu. Pišite nam na info@duds.si in priskrbeli vam bomo odličnega učitelja bordanja ali vas usmerili na kakšnega od naših tečajev bordanja. Lahko pa se tudi oglasite v kateri od smučarskih šol na slovenskih smučiščih, ki jih najdete na tej povezavi: https://www.sloski.si/ZUTS/Sole-smucanja

Kako poteka učenje bordanja?

Učenje bordanja se prične s spoznavanjem opreme in njenim rokovanjem. Sledi prilagajanje na desko in osnovne oblike drsenja ter uporaba žičniških naprav. Ko vadeči z osnovnimi oblikami drsenja uspešno premaguje blažje naklonine, je čas za učenje prvih zavojev. Ko novopečeni deskar varno niza osnovne zavoje se lahko spopade z zahtevnejšimi tereni in nadaljevalnimi oblikami deskanja na snegu. Svetujemo, da se tudi učenja nadaljevalnih oblik bordanja lotevate pod strokovnim vodstvom usposobljenega učitelja. Tako se boste bordati naučili hitreje, bolj pravilno in predvsem bolj varno.

Kako izbrati primerno opremo?

Izkušeni snowboarderji izberejo desko glede na njeno namembnost in stil deskanja, ki ga le-ta omogoča. Namembnost deske določajo njeni tehnični parametri, dolžina, širina, geometrija in upogibna togost. Za začetnike so najprimernejše deske prostega sloga.  Deska naj borderju sega od brade do nosu. Zelo pomembna je tudi zadostna širina, še posebej če ima deskar velika stopala (45 ali več). Čevlji so najpomembnejši del deskarjeve opreme. Svetujemo nakup kakovostnih čevljev, ki nikakor ne smejo biti preveliki in morajo čvrsto objeti stopalo. Vezi naj ustrezajo velikosti čevljev, paščki naj bodo široki in dobro oblazinjeni. Praviloma velja, da boste dobrega svetovanja pri nakupu opreme deležni v specializiranih trgovinah, najbolje pa bo da se v nakupovanje opreme z vami poda izkušen deskar ali učitelj bordanja.

Nastavitev vezi

Nastavitev deske in vezi naj bo prilagojena sposobnostim in željam deskarja. Vsak učitelj bordanja bo pred učenjem najprej preveril vašo opremo in nastavitev vezi in jih, če bo to potrebno ponastavil. Če se boste nastavitve snowboard vezi lotevali sami, sledite spodnjim napotkom.

1. Razmik med vezema je v grobem določen s človeško postavo. Za osnovno nastavitev največkrat zadostuje, če sledimo referenčnim točkam, ki jih za specifično desko določi proizvajalec, le-te so jasno napisane na sami deski.   

2. Postavitev vezi na desko; vezi montiramo tako, da so prsti in peta čevlja nad prednjim in zadnjim robnikom. Če je čevelj širši od deske, potem naj na obeh straneh gleda čez za enako razdaljo. Imamo levo in desno vez! Zaponke naj bodo na zunanji strani.

3. Koti vezi: najbolj univerzalna je postavitev račka (ang. duck stance). Za začetek vezi nastavimo na -15 in +15 stopinj, ko pa ugotovimo, katera noga nam bolj odgovarja kot vodilna in v katero smer lažje deskamo, lahko nastavitev spremenimo. Vodilna leva noga (angl. regular), vodilna desna noga (angl. goofy). Sprednjo vez pritrdimo med +21 in +15, zadnjo pa od -9 do -15 stopinj, gledano od pravokotnice na vzdolžno os deske. Ker smo ljudje različni, so možna različna odstopanja od priporočene nastavitve. S preizkušanjem bo vsak ugotovil, katera nastavitev je zanj optimalna. 

4. Nastavitev opore (angl. high back) je običajno brez naklona oziroma skladno z obliko čevlja. Po želji deskar lahko naklon poveča ali opori obrne tako da sta vzporedni z robnikom deske.
  
5. Ročno zmerno močno privijemo vijake in občasno pred in po deskanju preverimo, če so vsi vijaki dobro pritrjeni.

6. Za lažje drsenje po celem snegu lahko nastavimo vezi za nekaj centimetrov bolj proti zadnjemu delu deske.